Ke koloritu Vánoc neodmyslitelně patří kapr ve vaně. Nebo ne? No... Musíme přiznat, že se kapří tradice v poslední době vytrácí (nikoli však samotný kapr ke štědrovečerní večeři). Proč? Podle Státní veterinární správy České republiky se nabízí jednoduché vysvětlení: Rybu se snažíme udržet co nejčerstvější, a to není díky chladničkám žádný problém. Dříve jsme však měli jedinou možnost – nechat kapra do večeře „plavat” ve vaně.
Abychom dnes vánoční kapry netrápili, necháváme je většinou usmrtit přímo na stánku. Odborníci z řad veterinářů nás totiž každoročně ujišťují o tom, že pro kapra je pobyt v chlorované vodě velmi stresující. Nemluvě o přenosu v tašce a teplotním šoku.
Pojďte děti, pustíme kapra na svobodu
Řada rodin přesto nedá na kapra ve vaně dopustit. Hlavně kvůli dětem je zachraňujeme z kádí, abychom je pak mohli vypustit na svobodu. I přesto, že to veterináři nedoporučují, a mnozí dokonce zakazují, pokud se právě vy chystáte na záchrannou akci, zkuste alespoň dodržet těchto pár rad:
- Kapra z kádě zabalte do namočeného hadru a uložte do tašky.
- Vanu mějte předem napuštěnou studenou vodou.
- Vodu provzdušňujte a ochlazujte tím, že občas pustíte studenou sprchu.
- Čím dříve kapra pustíte, tím lépe.
- Abyste ho při výlovu neporanili, nejprve vypusťte vodu a nechce ho 2–3 minuty „loknout” vzduchu. Bude se pak míň mrskat.
- Pro transport opět zvolte studený hadr a igelitku.
Při vypouštění kapra je nejhorší teplotní šok a poranění. Pokud ho ale uchováte v doporučované teplotě a pokud nebyl kapr dlouho sádkován bez potravy, pak má docela slušnou šanci přežít. Někteří kapři jsou ale bohužel vyloveni velmi brzy na podzim a na sádkách se nedokážou na zimu dobře připravit. Když je pak vypustíte do řeky nebo rybníka, nemají na přezimování dost sil. Proto je možná na čase vybrat jinou tradici – například zajít s dětmi do útulku a obdarovat místní zvířátka. A kdo ví? Třeba si přinesete domů o jeden dárek navíc.