Terapie mořskou vodou
Léčba slanou mořskou vodou se nazývá „talasoterapie” a již v roce 1769 ji propagoval populární britský lékař Richard Russel. Vysvětloval, že mořská voda se od říční liší výrazně vyšším obsahem minerálů - sodíku, chloridu, síranu, hořčíku nebo vápníku, a právě to je důvod, proč působí příznivě proti ekzému nebo lupence.
Moře v koupelně
Ne každému se ale poštěstí vzít si pořádnou dovolenou a zajet (třeba i s dětmi) k moři. Naštěstí příznivé účinky slané vody si můžete dopřát i doma ve vaně. U moře je sice efekt mnohonásobně umocněný sluníčkem, ale to neznamená, že vám solná koupel nepomůže. Naopak! Můžete si ji dopřát i když zrovna nemáte žádný kožní problém. Mořská sůl pomáhá v mnoha oblastech:
- detoxikuje tělo a zbavuje ho škodlivin
- pomáhá při překyselení organismu a vyrovnání PH
- revitalizuje a obnovuje rovnováhu cenných látek v těle
- zjemňuje, zvláčňuje a omlazuje pleť
- změkčuje a vyživuje plosky nohou
- aktivuje a zrychluje oběhový systém
- působí antibakteriálně, hojí rány a regeneruje kůži
- omezuje praskání jemných cévek
- pomáhá při gynekologických potížích, zánětech močových cest nebo hemeroidech
- kloktání slané vody pomáhá při zánětech dásní, aftech a oteklých mandlích
- uvolňuje svalové i nervové napětí
- zmírňuje revmatické projevy a příznaky artritidy
- pomáhá při zápachu nohou a plísních
- zlepšuje metabolické procesy
- působí blahodárně při snížené funkci štítné žlázy
Jak znásobit účinky solné koupele, jako byste byli u moře
Výzkumy ukázaly, že solná koupel má největší účinky, pokud si ji připravíte v určitých měsíčních cyklech – konkrétně při novu nebo úplňku. V té době má lidský organismus největší schopnost dosahovat samoléčebných procesů. Účinek detoxikace těla je mnohem větší než obvykle.
Jak si připravit solnou lázeň
Pokud chcete detoxikovat tělo a zbavit ho škodlivin, 30minutová koupel v soli se vyrovná 3 dnům půstu. Očistné účinky koupele nazýváme osmózovým efektem. Při ní si můžete dopřát až 1 kg soli na 100–120 litrů vody. Pokud ale trpíte kožními nebo jinými obtížemi, doporučujeme začít s mírnější koncentrací - 3 lžícemi soli na 100 litrů vody. A množství postupně navyšujte podle reakcí svého těla.
Himálajská sůl
Víte, že umělá solná jeskyně pomáhá stejně jako ta přírodní?
Mezi další ozdravné dary přírody patří solné jeskyně. Podle vědců mají tyto oázy, izolované od civilizovaného světa, stejně blahodárné účinky jako pobyt u moře. Kupodivu ale i uměle vybudované solné jeskyně mají stejný efekt na celý lidský organismus a jeho imunitní systém. Jejich mikroklima se využívá při tzv. speleoterapii – vhodné při chronickém onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech vedlejších nosních dutin apod.
V České republice najdete přes 200 umělých solných jeskyní, stačí jen zapátrat. Jedná se o izolované místnosti se stěnami pokrytými malými cihličkami ze soli (někdy dokonce pocházejí z Mrtvého moře), které obsahují 30–60 % minerálních látek. Jsou víc hořké než slané.
Podzemní prostory bývají často vybaveny i UV lampou, která hubí mikroorganismy a sterilizuje prostředí. Vzniká tu antibakteriální a antialergenní prostředí obohacené o záporné atmosférické ionty. Vlhkost vzduchu se udržuje na 45–50 %, teplota okolo 22 °C a díky vysokému obsahu minerálů byste měli cítit „vůni moře”. Určitě to vyzkoušejte a napište nám svůj názor do diskuse.