Dny se zkracují, noci prodlužují, sychravé počasí láká zalézt někam ke kamnům a pořádně prohřát tělo – ideální čas na to, zajít si do sauny a obrnit se před nadcházejícím obdobím chřipek. Když jsme ale do jedné zašli, zjistili jsme, že většinu osazenstva tvoří starší lidé. Jak je to možné? Cožpak se mladí nechtějí otužovat? Možná jen nevědí, k čemu všemu je vlastně saunování a otužování dobré. Větší či menší povědomí o příznivých účincích na naše zdraví máme všichni, ale co dál? Zkusili jsme zapátrat po dalších výhodách a také jsme se vyptávali, proč se lidé v dnešní době tak málo otužují. Přečtěte si, na co jsme přišli.
Co se děje ve vašem těle, když ho ochladíte
Když jsme hledali, k čemu je otužování dobré, nestačili jsme se divit, jak dlouho si lidé mysleli, že studenou sprchou zaženou maximálně nechtěné sexuální touhy. Je to trochu úsměvné, ale netrvalo dlouho a lidé odhalili nezastupitelnou roli otužování v rámci léčebných lázeňských procedur.
Většina si jistě vzpomene na celosvětový věhlas Vincence Priessnitze, který jako první přišel se studeným zábalem na prokrvení těla. Využívá se zejména při angíně, vysoké horečce, suchém dráždivém kašli nebo revmatických obtížích.
Co se tedy při takovém otužování, zábalech či koupání ve studené vodě děje? Nejprve dojde ke zúžení cév a naše teplota se rychle sníží. Po chvíli se začne organismus bránit a produkovat teplo. Zrychlí se oběh krve, cévy se rozšíří, čerstvá okysličená krev proudí do svalů a dochází k rychlejší látkové výměně. Při častém opakování tímto naučíte tepny účinněji pumpovat krev, vaše srdce bude odolnější a posílíte imunitu.
Jak na Priessnitzův obklad?
Vezměte větší kus látky (například klasické bílé prostěradlo) a namočte ho do ledové vody. U dětí, nebo velmi slabých pacientů zvolte o něco vyšší teplotu (cca 22 °C). Látku pak vyždímejte a těsně do ní zabalte nahé tělo. Přiložený obklad pak překryjte potravinářskou fólií (nebo nějakým igelitem) a nakonec suchým ručníkem nebo dekou. V zábalu nechte pacienta zhruba 1,5–2 hodiny a podle potřeby celou proceduru opakujte (maximálně 3× denně).
Proč se nechtějí lidé otužovat?
Když jsme se zeptali starších lidí v sauně (a nutno podotknout, že většina byli muži), proč sem chodí, odpověděli, že je to pro ně společenská záležitost. S kamarády si popovídají o životě, vínu, ženách a mimoděk udělají i něco pro své zdraví.
Mladší generaci jsme našli spíš v moderním wellness centru s plaveckým bazénem a dalšími vodními atrakcemi. O otužování a koupeli ve studené vodě ale nechtěli ani slyšet. To si raději zajdou do teplé vířivky. Proč? Jako důvod většinou uvedli nedostatek času nebo teplomilnost.
Kompromis pro zimomřivé
Roth má ve svém portfoliu speciální parní boxy. Parní sauna či turecká lázeň, jak je také někdy nazývána, se užívá při nižších teplotách, což je oproti klasickým finským saunám šetrnější k celému organismu. 30 minut v parní lázni vám krásně uvolní dýchací cesty, vyčistí pokožku, uklidní mysl a celkově posílí organismus. A na závěr se můžete otužit ledovou sprchou.
Jak se otužovat doma
Kvůli otužování nemusíte chodit rovnou do sauny nebo do bazénu. Můžete si dát i kratičkou ledovou sprchu na závěr koupele. Tím vám odpadnou starosti s nedostatkem času. Několikaminutovou ledovou sprchu jistě snesou i ti největší zimomřivci.
Pro začátek doporučujeme začít s rychlým střídáním teplé a studené vody. Tento postup mimochodem pomáhá v boji proti celulitidě. Čas pod studenou sprchou nebo v ledové lázni postupně navyšujte, až zhruba na 5 minut. Sprchu si můžete dopřát ráno i večer, záleží, čeho chcete docílit. Sprcha o správné teplotě ve správnou dobu totiž účinkuje i jako múza. Kromě koupele se ale můžete otužovat i jinak:
- Zbytečně nepřetápějte místnosti, v nichž trávíte většinu času
- a nenoste tolik vrstev oblečení.
Co dalšího vám přinese otužování
Pravidelná studená sprcha na závěr koupele není jen prevencí proti nemocem. Má i další příznivé účinky, potvrzené řadou vědeckých studií a testů. Otužování:
- pomáhá k mentální odolnosti a schopnosti překonávat stresové situace
- uzavírá póry a zabraňuje usazování nečistot v pleti
- pomáhá při hubnutí (aktivuje zdravý tuk, který spaluje energii)
- účinně odstraňuje bolest svalů a kloubů
- posiluje funkci antioxidantů a odolnost proti různým nepříznivým vlivům
- omezuje vznik zánětů a otoků
- rozšiřuje cévy a předchází jejich ucpávání
- po sportu regeneruje tělo a snižuje riziko zranění
- navrací energii a chuť do zdolávání nových výzev
- omezuje vznik plicních infekcí